Habár mostanság a teljes magyar nyomtatott és elektronikus sajtó a médiatörvénnyel van elfoglalva, mi ne álljunk be a sorba gumicsontot csócsálni! Van itt még érdekesség bőven ezen kívül is – elsőnek mindjárt itt a jó öreg magánnyugdíj-törvény. Vajon a Fidesz–KDNP politikai alakulat miért határozta el, hogy válságkezelő akcióinak sorában az elsők között a magyarországi magánnyugdíj-pénztárakat rombolja le, majd szántja fel és szórja be sóval még a helyüket is? Egyáltalán: Valóban pálfordulás volt ez a kormánykoalíció részéről?
Előzmények:
2007. október 3-án az Országgyűlés elutasította Semjén Zsolt és a teljes KDNP-frakció által T/3999 szám alatt benyújtott törvényjavaslatot A magánnyugdíj-pénztárakról, a magánnyugdíj-pénztári szolgáltatásokról és e szolgáltatások fedezetéről. Ez a javaslat része a kereszténydemokraták nyugdíjreform-javaslatának. Ennek a magánnyugdíj-pénztárakra vonatkozó része így foglaltatott össze a KDNP honlapján:
A 1997-es LXXXII. törvény a magánnyugdíjpénztárakat mint „befektetési szövetkezeteket" hozta létre. Nem határozta meg a jogalkotó a szolgáltatások rendjét, sem azt, hogy milyen ellátási formákban kötelesek a magánnyugdíjpénztárak szolgáltatásokat nyújtani.
A jelenlegi állapot mindenki számára hátrányos, a biztosítottak számára nem világos, hogy mit fognak kapni befizetéseikért, az intézmények többségét pedig a háttérből nagy pénzügyi szolgáltatók irányítják.
A KDNP javaslata szerint a magánnyugdíjpénztárak a továbbiakban tisztán öregségi ellátásokat nyújtanak. A magánnyugdíjpénztárba befizetett járulék a munkavállalói járuléktömegből vonódna le, és a maradék járulék könyvelődik az egyéni nyugdíjbiztosítási számlán. A magánnyugdíjpénztárak átalakulnak speciális biztosítóintézetekké, e biztosítóintézetek részvénytársasági formában működnek.
A társaságok részvényei egy átmeneti időszakban (5 év) csak korlátozottan forgalomképesek. A tagok felkínálhatják megvételre részvényeiket, ezeket azonban csak a többi tag vásárolhatja meg. Az eladó a vételárat köteles a magánnyugdíjpénztárnál vezetett számláján elhelyezni. Ez az összeg a későbbi ellátását növelheti.
A szabályozás célja az, hogy a magánnyugdíjpénztárak világos egyértelmű intézményi keretek és felelőségi szabályok mellett működjenek. A magánnyugdíjpénztári rendszer eddigi létrejöttéért az adófizetők jelentős áldozatot hoztak, hoznak. Méltányos tehát, hogy az intézmények hazai tulajdonban maradjanak, a magánnyugdíjpénztárakban meglévő több százmilliárdos tőkét a hazai tulajdonosok ellenőrizzék.
Feltevések:
(1) Aligha képzelhető el, hogy a KDNP-frakció a Fidesszel való egyeztetés nélkül törvényjavaslatot nyújtott volna be az Országgyűlésnek; (2) ismerve a parlamenti munka folyamatát, valamint a hazánkban működő pénzintézetek tiszteletet parancsoló lobbierejét, nyilvánvalónak látszik, hogy a törvényjavaslat elkészítése előtt és alatt a Fidesz–KDNP folyamatosan egyeztetett a magánnyugdíj-pénztárakkal, illetve azok tulajdonosaival; (3) a kész javaslat vélhetően beleillett mind a Fidesz, mind az érintett pénzintézetek hosszú távú stratégiai elképzeléseivel.
Tények:
A Fidesz–KDNP-kormány tavalyi intézkedésében, amelyekkel gyakorlatilag – mintegy ellenségként kikiáltva és akként kezelve – tökéletes megszűnésre ítélték a magánnyugdíj-pénztárakat, vagyonukat államosították, tagjaikat megbüntették, már nyoma sincs a KDNP korábbi reformterveinek.
Következtetések:
(1) A Fidesz szarik koalíciós társára; (2) a koalícióban domináns Fidesz döntéshozói és gazdasági oligarchái valamiért összebalhéztak az érintett pénzintézetekkel; (3) a Fidesz döntéshozói és gazdasági oligarchái új területeket néztek ki maguknak a hazai gazdaságban, illetve pénzügyi szektorban; (4) a Fidesz döntéshozói és gazdasági oligarchái a hazai pénzügyi szektoron belül – feltételezhetően saját anyagi és hatalmi érdekeik mentén – átrendeződésben érdekeltek; (5) a Fidesz döntéshozói és gazdasági oligarchái mindeközben magasról tojnak a magyar állampolgárok érdekeire.
Kérdésünk:
Vajon mi lehetett az a casus belli, amely miatt a Fidesz–KDNP koalíció inkább vállalta a konfrontációt a korábban már amúgy is megsarcolt multinacionális pénzintézetekkel, mintsem, hogy végrehajtsa az általa szentesített nyugdíjreformot?
Az utolsó 100 komment: