A minden rekordot megdöntő 2013-as dunai árvíz Wesselényije kétségkívül Orbán Viktor lesz – legalábbis ő láthatóan erre a babérra tör. A miniszterelnök árvízi ámokfutása a nyugati hírmédiumok figyelmét is felkeltette, nem véletlenül. A fejlett demokráciákban ugyanis nem szokás, hogy a kormányfő katasztrófahelyzetben lényegében magához ragadja a parancsnokságot, és a havária utolsó percéig a felelős operatív vezetőket közvetlenül utasítgatja. Vajon miben gyökerezhet Orbán Ceausescut és Kim Ir Szent idéző, olykor komikus, máskor ijesztő, de mindenképpen elgondolkodtató viselkedése?
Fotó: Facebook
"A határozott árvízi védekezésben az is szerepet játszott, hogy Orbán Viktor a március 15-i hóvihar után meg akarta mutatni, hogyan kell egy katasztrófahelyzetet jól kezelni. Ebben a Fidesz már a 2001-es tiszai árvízzel tapasztalatot szerzett, ekkor jött rá arra, hogy az árvízi védekezéssel együtt járó patriotizmus passzol a kormánypárt politikájához" – írja az Index.hu, kormány közeli forrásokra hivatkozva.
Való igaz, a márciusi "hóhelyzet" alapos és körültekintő elcseszése egybeesett Orbán Viktor brüsszeli kanosszájával, tehát tényleg nem volt itthon, amikor "égett a ház" – jelentőségteljes véletlen, mondaná erre C. G. Jung. Ám arra hivatkozni, hogy most azért vette a kezébe a gyeplőt a miniszterelnök, hogy megmutassa, hogyan is kell ezt csinálni, enyhén szólva pofátlanság. Ezzel ugyanis kormányzati szinten elismeri, hogy a márciusi bénázás tényleg orbitális töketlenkedés volt, ez esetben viszont nehezen érthető, miért osztogatott a Kedves Vezető jutalmakat és kitüntetéseket ahelyett, hogy az egész bagázst, Bakondistól, Pintérestől és Hende Csabástól simán és egyszerűen seggbe rúgja!
Orbán mostani árvízi ámokfutása, akár teljes sikerrel, akár bukással ér véget (a jelenlegi helyzetben úgy tűnik, a szenté avatással felérő zajos diadalra van a legnagyobb esély), nem a Vezénylő Tábornok vezetői képességeit fogja bizonyítani. Sőt!
Az a vezető, aki vészhelyzetben elvonja a döntési jogot a szakterületek operatív vezetőitől, "a helyszínen saját kezébe veszi a közvetlen irányítást" (bármiről szól is most a hivatalos magyarázat, a vészterhes napokban ez a kijelentés többször elhangzott!), és a folyamatos jelenlétével frusztrálja a beosztott döntéshozókat, nos, az egy rossz vezető. Az a vezető, aki ilyen helyzetben a "majd én megmutatom, hogy kell ezt csinálni!" szöveget hangoztatva főnökké vedlik a gáton, az rossz vezető, mégpedig azért, mert
- nem bízik meg a saját beosztottaiban;
- rossz, megbízhatatlan embereket nevezett ki vezető pozíciókba, és ezzel tisztában van, mégsem váltja le őket;
- paranoid személyiségzavara miatt képtelen elhinni, hogy rajta kívül más is képes helyes döntéseket hozni.
Orbán Viktor nem szakember. Sem a katasztrófavédelemben, sem a helyi adminisztrációban, sem a rendőri erők vagy a hadsereg irányításában nem rendelkezik semmiféle tapasztalattal. Neki nem az a dolga egy árvízkatasztrófa eseményeinek sodrában, hogy a gáton lábatlankodjék, és a 20 autóból álló konvojával naponta háromszor körbejárja az országot, tízmilliókat elfüstölve, és hasonló elmeháborodott rohamokra késztetve az összes politikai ellenfelét. A miniszterelnöknek ilyenkor az a dolga, hogy megjelenjen a gáton, odaadó munkára buzdítsa az elhárításban résztvevőket, összefogásra kérje a lakosságot, és mindenkit biztosítson arról, hogy a kormány megteremti a feltételeket a sikeres katasztrófaelhárításhoz. Aztán visszamegy a helyére, hogy megteremtse a feltételeket a sikeres katasztrófaelhárításhoz. Majd a végén még kiáll egyszer a homokzsákokra, hogy megköszönje az áldozatos munkát, beszámol a Parlamentben, és learatja a babérokat. Ez a dolga, nem az, hogy a parton fusson ámokot.
Másrészt viszont ez a magatartás nemcsak hibás, de veszélyes is. Ez a legbiztosabb módja ugyanis annak, hogy a beosztott vezetőit megerősítse alattvalói attitűdjükben. Imigyen lehet örökre eltüntetni belőlük az önálló gondolkodás, és pláne: az önálló döntés igényét. Holott nekik ez lenne a dolguk. Ám most a gáton dilettáns és szervilis katasztrófavédelmis főnököt és ugyanilyen hadügyminisztert láttunk, és alig láttuk a belügyminisztert, aki a hóbaki miatt még mindig büntiben van. Márpedig ők ezek után tuti, hogy az életben soha nem próbálkoznak önállóan bármit is csinálni. Minek? Úgyis minden úgy jó, ahogy a főnök mondja – majd szól, hogy mit csináljunk, oszt jó napot...!
S hogy miért nem lesz Orbán a 2013-as júniusi dunai árvíz Wesselényije? Azért, mert az "árvízi hajós" báró 1838-ban, Pesten, amikor arra a legnagyobb szükség volt, csónakba pattant, és a saját kezével mentette az embereket. Nem pedig a kamerák előtt pózolt, és parancsokat osztogatott...
Utolsó kommentek