Hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt gyanúsítottként hallgatták ki Szima Juditot. A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezet (TMRSZ) főtitkárát péntek késő délután óta a szekszárdi rendőrségen a kaposvári nyomozóügyészek. A szakszervezet péntek éjjel a honlapján közölte, hogy Szima Juditot pénteki előállítása és kihallgatása után őrizetbe vették, és Szekszárdról Kaposvárra szállították. (MTI)
Akár borítékolhattuk volna a kormány lépését, amellyel nyíltan megfenyegeti az ellene egyre erőteljesebben fellépő rendvédelmiseket. A Tettrekész szakszervezet főtitkárának őrizetbe vétele, annak időzítése, illetve eleve az ellene megindított büntetőeljárás azonban a problémáknak legkevésbé sem új keletű megoldási mintája, és még csak nem is igazán tekinthető az Orbán-kormány, avagy a miniszterelnök első számú vazallusa, Pintér Sándor tipikus módszerének sem.
Vona Gábor, Szima Judit és Both László a TMRSZ–Jobbik-szövetség aláírásakor
(Fotó: Metropol.hu)
A Tettrekész ellen nem ez az első, kormányzati szintű bodicsek. Egy 2009-ben folytatott vizsgálat jelesül arra irányult, hogy a szakszervezetnek az EU-választások idején a Jobbikkal kötött szövetsége után a szakszervezeti tag rendőrök tevékenysége vajon nem ütközik-e a vonatkozó törvény azon passzusába, amely a testület tagjai számára egyértelműen tiltja a politikában való aktív részvételt. A vizsgálat végül megállapította, hogy a Tettrekész és a Jobbik közötti megállapodás részben politikai jellegű, ezért Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter felszólította a szakszervezetet, hogy szüntesse meg a törvénytelen állapotot. Amennyiben ez megtörtént volna, akkor tavaly januárban Draskovics nyilván nem indított volna újabb vizsgálatot, amelynek immár azt kellett tisztáznia: egyáltalán megfelel-e a szakszervezet alapszabályának, hogy szövetségre lépett egy politikai szervezettel – történetesen a Jobbikkal.
Szima Judit azonban korábban személyesen is beleszaladt egy méretes pofonba. 2008-ban, az EU-választások után bujtogatás miatt jelentették fel, amiért a rendőri vezetők korrupciójáról és a 2006-os rendőrbűnökről beszélt. Hozzá kell tenni, hogy erre a sokakat nyilván jó okkal felháborító impertinenciára jobbikos képviselőjelöltként ragadtatta magát. A Tettrekész főtitkárát – aki abban az időben hivatásos állományú rendőr alezredes volt – pénzbírságra és lefokozásra ítélte a hadbíróság.
Nyugodtan elmondhatjuk tehát, nem a Fidesz az egyetlen arrogáns hatalmi monolit, amelyik olyan szinten szarik a demokrácia elemi szabályaira, hogy simán bíróság elé állítja a túl sokat pofázó szakszervezeti vezetőt. Magáról a Tettrekészről azonban szintén tudni kell, hogy egyáltalán nem áll olyan távol a politikától és a politikai elfogultságoktól, mint mondjuk a Szalag- és Zsinórgyár Zrt. munkavállalói érdekképviselete. Az pedig, hogy a leghangosabb rendőrszakszervezet éppen a Jobbikkal borult össze, nyilvánvalóan nem tett túl jót a megítélésének sem az MSZP-érában, sem a mostani Fidesz-diktatúrában.
Utolsó kommentek