Lehet, hogy mégis forradalom kezdődött tavaly áprilisban? Egyre inkább úgy tűnik, hogy a Fidesz, ha nem is fegyverrel, de mégiscsak gyökeresen felforgatja Magyarország nagy nehezen kivívott többpárti demokratikus társadalmi berendezkedését. Ha viszont a "fülkeforradalom" tényleg az volt, amit Orbán és társai sulykolnak a gyanútlan magyar nemzetbe, akkor vajon nem inkább ellenforradalomról kell-e beszélnünk?
A Fidesz tavaly áprilisban építette be a kommunikációjába a "fülkeforradalom" kifejezést. A mantrát oly sikerrel alkalmazta, hogy ma már nem is kell kimondani, mégis az összes jobboldali lelkületű honpolgár pontosan "tudja", mi zajlott le az urnák felett. Most ne firtassuk, történt-e forradalom egyáltalán, vagy csak a szokásos fideszes demagógiáról van-e szó, figyelmünket fordítsuk a forradalom–ellenforradalom szópár jelentéstartalmára. Forradalom:
1. Politika, történelem: Általában fegyveres eszközökkel történő hatalomátvétel, amelynek során a politikai-gazdasági hatalomból kiszorított társadalmi csoportok vagy osztályok megszerzik az irányítás kulcspozícióit.
2. Átvitt értelemben: Teljes változás, egy adott területen, tudományban végbemenő gyökeres átalakulás, fordulat.
Ellenforradalom:
Egy forradalom törekvéseinek meghiúsítása végett keletkezett forradalom.
(Forrás: WikiSzótár.hu)
Ha elfogadjuk a Fidesz politikai szóhasználatát, akkor bízvást forradalomnak nevezhetjük azt is, ami Magyarországon 1989–1990-ben lezajlott. Ez esetben viszont minek nevezzük azt az egyre inkább "forradalminak" tűnő változássorozatot, ami napjainkban a magyar demokráciában, illetve az ellen zajlik? Akkor végül is áprilisban forradalom volt, vagy nem? Vagy ha az volt, akkor nem az volt? Vagy mivé lett...?
Utolsó kommentek