Az éppen aktuális belpolitikai botrányt a Blikk robbantotta ki, amikor pénteki számában megszellőztette: a KDNP harminchét fős parlamenti frakciójából kilencen családtagjukat alkalmazzák közpénzen képviselői titkárként. Na jó, de miért baj ez?
Az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvény lehetővé teszi, hogy a képviselők parlamenti titkárként családtagot foglalkoztassanak. A jogszabály szerint képviselőnként egy alkalmazottat fizet az Országgyűlés, bruttó 130 ezer – nettó 85 ezer – forintos fizetéssel. A képviselői alkalmazottakkal – a képviselő döntése alapján – az Országgyűlés köt szerződést, köztisztviselőnek minősülnek, és közpénzből kapják fizetésüket. Harrach Péter frakcióvezető szerint ez egy bizalmi munka, és természetes, hogy egyes képviselők nem találnak a feladatra alkalmasabb személyt valamelyik családtagjuknál.
Nem könnyű megérteni, hogy miért verte ki ez a tény a biztosítékot a sajtóban. Igenis, nagyon könnyen elképzelhető, hogy sok képviselő nem talál alkalmasabb embert a személyi titkári feladatra, mint a gyermekét vagy a házastársát, vagy bármely rokonát. Őket ismeri, és viszont, pontosan tisztában van a képességeikkel, jól megértik egymást, nem kell mindent háromszor elmagyarázni, nem beszélve arról, hogy miért ne maradjon a családban ez a pénz. Ráadásul az arány is életszerű: harminchét képviselőből kilenc találta meg családon belül a legjobb titkárt. Némileg pikánsabb a helyzet Rubovszky György esetében, akinek párttársa, Latorcai János országgyűlési alelnök felesége a személyi titkára, míg Rubovszky lánya Latorcainak titkárkodik. Az összeesküvés-elméletekre fogékonyabb magyar elme itt már kétségkívül sumákra gyanakszik, mert hát mi végre ez az óvatos keresztbe alkalmazás, ha az egészben semmi sem törvénysértő?
Ám a kérdés nem ez, hanem inkább az, miért éppen a KDNP-s képviselőcsoportot emeli ki a sajtó. Mi a helyzet a többi frakcióban? Hiszen ez a keret mind a 386 képviselő számára rendelkezésre áll! Ám a legnagyobb kérdés mégis az, hogy van-e valós munkavégzés a titkári szerződés mögött, vagy csak a gyerek zsebpénzét vagy az asszony fitness-számláját gazdálkodja ki imigyen a honatya. Ez a kérdés – no meg az: vajon ez ellenőrizhető-e egyáltalán?
Utolsó kommentek