Nem lesz uniós csúcstalálkozó Gödöllőn, hiába készült pártunk és kormányunk olyan bőszen az eseményre. Bizony, szép is lett volna: Orbán Viktor végre nem vendégként, a leghátsó sorban ágaskodna a közös fotózkodáson, hanem az első sorban, középen, ahol biztosan látszik. Ám, amint most kiderült, ezt is sikerült elcseszni.
A hivatalos közlemény szerint az unió keleti partnerségi csúcstalálkozóját nem májusban tartják Gödöllőn, hanem az év második felében Lengyelországban, már a lengyel EU-elnökség ideje alatt. A hír azért lesújtó az EU soros elnökségének dicsfényében fürdő kormány számára, mert a mi félévünk alatt ez lett volna az egyetlen állam- és kormányfői szintű találkozó Magyarországon. A magyar EU-elnökség szóvivője azt mondta: a változásnak pusztán logisztikai okai vannak, mert tavasszal több más nemzetközi eseményt is tartanak.
Azért ezt a kérdést vegyük górcső alá kicsinyég!
Jó tudni, hogy a tagországok 2009-ben döntötték el, hogy 2011-ben csúcstalálkozóra hívják össze az uniós állam-, illetve kormányfőket, valamint az EU-partnerségben érintett hat ország első számú vezetőit. A keleti partnerségi csúcs időpontját ezután május végére tűzték ki. A tervezett időpontban azonban – közölte a magyar elnökségi szóvivő – számos más nemzetközi eseményt is tartanak. Januárban ugyanis éppen május végére hirdették meg a G8-as csúcstalálkozót, s állítólag ez az esemény ütközik a gödöllői rendezvénnyel. A hivatalos válasz tehát arra kérdésre, hogy miért nem Gödöllőn találkoznak az EU állam-és kormányfői: nem tehetünk róla, bocs, bekavart a G8.
Logikus. De vajon tényleg nem lett volna megoldás, ha az EU-s vezetők annyira szerettek volna a csodaszép gödöllői kastélyban csúcstalálkozni? Brüsszel, az más, ott mindegyikük vendég, de itt Orbán áll a reflektorfényben. A hivatalos magyarázatot kénytelenek vagyunk elfogadni, még akkor is, ha tudjuk, hogy diplomáciában nem szokás egyenesen kimondani a valódi okokat. De vajon olyan nagyon szívesen paroláztak volna az uniós tagállamok vezetői a fényképezőgépek és tévékamerák kereszttüzében Orbánnal, mint házigazdával? Azzal a magyar kormányfővel, aki nyíltan szembehelyezkedik nemcsak az unió, de az európai demokrácia egynéhány alapelvével, aztán pökhendi módon rendreutasítja az EU vezetőit, most pedig legitimációt és politikai megerősítést kapna az egész világ előtt a teljes uniós vezérkartól. Vajon nem ezt akarja elkerülni Európa?
Utolsó kommentek