Meglehetősen érdekes következtetésekre ad alkalmat az a javaslat, amit Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a parlamentnek benyújtott. Ez ugyanis az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom legalapvetőbb pillérét, a bíróságok függetlenségét teszi idézőjelbe. Nézzük, miről is van szó.
A javaslat számos, az igazságszolgáltatás hatékonyságának javítását célzó módosítást tartalmaz. Ezek nagy része nagyon is üdvözlendő, a bírósági eljárásokat gyorsabbá és olcsóbbá teszi, bezár sok kiskaput, amelyeken keresztül az ügyvédek trükközhetnek, hogy védenceik részben vagy egészben kibújhassanak a felelősségre vonás alól.
Ez eddig rendjén való. Hanem!
Az a módosítás, amely a bírók jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényt érinti, már igencsak elgondolkodtató. Azt mondja ugyanis, hogy újra kell szabályozni a pályaalkalmassági vizsgálat szabályait, így a kinevezés előtt állást kellene foglalni abban a kérdésben, hogy a jelöltet a személyiségjegyei alkalmassá teszik-e a bírói munka elvégzésére. A vizsgált kompetenciák közé tartozna a döntési képesség mellett a határozottság, az előrelátás, a tárgyilagosság, és figyelembe kellene venni a jelöltek igényességét, kreativitását is.
Mármost, kérem szépen, ki vagy kik fogják eldönteni, hogy az a bírójelölt eléggé igényes, kreatív vagy előrelátó? Milyen egzakt mérési módszerekkel fogják tesztelni őket? Lesz majd egy ponthatár, mint az egyetemen, hogy aki a teszten hatvan pontnál kevesebbet teljesít, az nem alkalmas bírónak? Vagy ez azt jelenti, hogy valakik tökéletesen szubjektív érvek alapján alkalmasnak vagy alkalmatlannak nyilvánítanak jelölteket?
Vagy nem is szubjektív érvekről, hanem politikai megrendelésekről kéne inkább beszélnünk? Annak alapján, ami az inkriminált javaslatban szintén szerepel, hogy tudniillik, az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban (OIT) a költségvetésért felelős miniszter is helyet kapna, nem hagy kétséget efelől. Ezt a tisztet jelenleg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tölti be, Orbán Viktor miniszterelnök jobbkeze – maga mondotta így! –, a Fidesz legbelsőbb köreihez tartozó pártkatona. Ja, és egyáltalán nem mellesleg, az OIT kilenc választott tagja közül egynek a rovására kerülne a testületbe ez a pártkatona!
A legfőbb ügyészség már megvan, Polt Péter személyében megtalálták a megbízható embert. De hát, az ügyészségek mindig és mindenhol, a demokrácia legszilárdabb bástyáinak számító országokban is többé-kevésbé a végrehajtó államhatalom részei, még ha ilyen nyíltan nem is illik kinyilvánítani a függőségi viszonyt. Hanem viszont, amit a függetlenség etalonja, az Alkotmánybíróság megfegyelmezésével művelt pártunk és kormányunk, az azért már sok helyütt kiverte a biztosítékot. Most pedig az ügyészség után az igazságszolgáltatás másik, ága, a bírói kar is sorra kerül? Nem túl biztató ez a perspektíva…
Utolsó kommentek